Plasmolifting: mi ez, ellenjavallatok

plazma bőrfiatalítás

A plazmát a vér centrifugálási módszerrel történő feldolgozása után nyerik, és a kozmetikus befecskendezi a bőr problémás területeire. Ennek eredményeként újraindul az anyagcsere-mechanizmus, fokozódik a kollagén és elasztin termelése, valamint fibroblasztok képződnek. Új őssejtek jelennek meg, és fokozódik a hialuronsav termelése.

A plazmolifting mélyen hat, így a betegek észreveszik, hogy a bőr észrevehetően átalakul az eljárás után. Simává válik, megjelenése javul, rugalmassága visszatér. Az arc oválisa feszesebbé válik, a mély redők csökkennek, a finom ráncok eltűnnek.

hogyan működik a plazma lifting

A plazma használata nem korlátozódik a kozmetológiára. A módszert széles körben használják hajhullás kezelésére, az orvos injekciókat ad a fejbőrbe. Ezenkívül a szakemberek plazmát használnak az ureaplasma és a térdízület arthrosisának kezelésére.

Hogyan készül a vér?

A nővér vért vesz egy vénából. Centrifugába helyezik és felgyorsítják, ahol 15 percig dolgozzák fel. Ennek eredményeként a vér a következő rétegekre oszlik:

Az orvos fertőtlenítőszert alkalmaz a kliens arcára. Ezután vért szív a középső rétegből egy steril fecskendőbe, majd számos injekciót ad be a problémás területekre. Az első fél órában az injekciókból származó kis pöttyök láthatók az arcon, majd eltűnnek. Egy hét elteltével a betegek észreveszik a finom vonalak és ráncok csökkenését.

Ki alkalmas plazma liftingre?

Az eljárás azoknak az ügyfeleknek fog tetszeni, akik kerülik a mechanikai és kémiai hámlasztást. Biztonságos, mert a kozmetikus a páciens saját vérét fecskendezi be a problémás területekre. A szervezet nem utasítja el, és nincsenek mellékhatásai. A plazma hasznos, mert hormonokat, vitaminokat és enzimeket tartalmaz.

A kozmetológusok úgy vélik, hogy a plazmaterápiát azoknak az ügyfeleknek kell elvégezniük, akiknek a következő bőrproblémákkal küzdenek:

A módszer különösen hatékony, ha más kozmetikai eljárásokkal, például mezoterápiával vagy biorevitalizációval kombinálják. Az eljárást évente egyszer kell elvégezni. Szükség esetén gyakrabban is megtehető, például évente kétszer. A fiatalok egy-két foglalkozást végezhetnek majd, idősebb korban pedig nyolcra növelhető az eljárások száma.

A plazma lifting jellemzői

Ahhoz, hogy a plazma lifting hatása a lehető leghosszabb ideig fennmaradjon, a bőrt megfelelően ápolni kell. Alaposan meg kell tisztítani semleges ph-jú termékekkel, hidratálni és táplálni. Egy idő után az injekciók megismételhetők.

Az eljárás jellemzői

A plazmoliftinget klinikán végzik, otthon nem. A kezdeti szakaszban a páciens vénájából vért vesznek, majd laboratóriumban feldolgozzák és gépbe helyezik. A centrifugálási folyamat során nagyszámú vérlemezkét tartalmazó plazma szabadul fel.

Amikor az ügyfél visszajön egy kozmetikushoz, az orvos injekciókat ad be. Az eljárás gyakorlatilag fájdalommentes, mert a szakember nagyon vékony tűt használ. Az ülés körülbelül 30 percig tart. A páciensnek fel kell készülnie arra, hogy az injekció beadásának helyén enyhe duzzanat jelentkezhet. Három napon belül megtörténik. Az injekció beadásának helyét naponta speciális krémmel kezeljük. Egy hét múlva a tűnyomok már nem látszanak.

A terápia utáni hatás néhány hét múlva lesz észrevehető, és tartós javulás következik be egy injekciós kúra után. A páciens 4 kezelés után észreveszi az első pozitív változásokat. Az arc fiatalabb lesz, a bőr feszesebb lesz.

A plazmát 3 hetente egyszer adják be a bőr alá, az orvoslátogatások száma a páciens bőrének állapotától függ. A munkamenetek közötti szünetekben megkezdődik az epidermisz helyreállításának folyamata. Rugalmasabbá válik, eltűnnek a szem alatti táskák, csökken a megereszkedett bőr. Pír jelenik meg az arcokon, az arcszín üde lesz.

Fiataloknál már az első beavatkozás után láthatóak lesznek a pozitív változások, és a tartós hatás a kezelés befejezése után néhány napon belül jelentkezik. Az eredmények megszilárdítása érdekében 2-5 eljáráson kell átesni.

A plazma lifting hatása körülbelül két évig tart, de minden a szervezet egyéni jellemzőitől függ. A módszer előnyei közé tartozik a rövid rehabilitációs időszak és a hormonokra gyakorolt hatás teljes hiánya.

Ellenjavallatok

Mint minden hatékony eljárásnak, a plazma liftingnek is megvannak a maga ellenjavallatai. Az injekció beadása tilos, ha:

Plazmatechnológiák a kozmetológiában és a bőrgyógyászatban: új lehetőségek és felhasználási lehetőségek

A plazmatechnológiák alkalmazása viszonylag új irány a kozmetológiában, és még nem teljesen tisztázott. Az első eszközök a lézeres fiatalítás alternatívájaként születtek, de a legújabb kutatások szerint a plazma felhasználási lehetőségei sokkal szélesebbek.

Plazma: mi az?

Ahhoz, hogy megértsük a plazmatechnológia előnyeit, először is ismerjük meg, mi is az a plazma. A plazma olyan gáz, amely az általunk megszokott stabil gázoktól eltérően nem csak semleges molekulákból áll, hanem töltött részecskéket - szabad elektronokat, valamint pozitív és negatív ionokat is tartalmaz (és bizonyos esetekben csak ezekből a töltött részecskékből áll).

Annak ellenére, hogy a plazma különböző előjelű részecskéket tartalmaz, az egységnyi térfogatra jutó pozitív és negatív töltéshordozók száma közel azonos - vagyis a plazma teljes töltése nulla. Ez a tulajdonság, amely megkülönbözteti a plazmát más töltött részecskéket tartalmazó rendszerektől (például elektron- vagy ionnyaláboktól), az ún.kvázi semlegesség. Ugyanakkor a plazma megtartja azt a fő tulajdonságát, amely megkülönbözteti a stabil gázoktól - a külső elektromágneses mezővel való kölcsönhatás és az elektromos áram vezetésének képességét.

Egy gáz akkor válik plazmaállapotba, amikor nagy mennyiségű energia kerül rá, ami „leszakíthatja" az elektronokat az atomokról. Így a plazmát a negyedik (szilárd, folyékony és gázhalmazállapotú) halmazállapotú anyaghalmazállapotnak nevezik.

a plazma aggregációs állapota
  1. Az anyagok fizikai állapotai
  2. Fokozott energia
  3. Szilárd anyag. Szilárd állapotban egy anyag megtartja alakját és térfogatát - az azt alkotó molekulák erős kötésekkel kapcsolódnak egymáshoz, és szigorúan rendezett módon vannak elrendezve. Alacsony hőmérsékleten minden anyag megfagy és szilárd anyaggá alakul
  4. Folyékony. Folyékony halmazállapotban az anyag megtartja a térfogatát, de nem tartja meg az alakját – a molekulák között olyan vonzerő van, amely elég erős ahhoz, hogy egymás közelében tartsa őket, de nem elég erős ahhoz, hogy állandó szerkezetet fenntartson.
  5. Gáz. A gázmolekulák gyengén kölcsönhatásba lépnek és kaotikusan mozognak, aminek következtében a gáz kitölti a teljes rendelkezésre álló térfogatot.
  6. Vérplazma. Ez egy részben vagy teljesen ionizált gáz. Kölcsönhatásba lép más töltött részecskékkel és az elektromágneses mezővel.

Az ehhez szükséges energia az adott anyagtól, nevezetesen az atomjai külső elektronhéjának szerkezetétől függ: minél könnyebben ad fel egy atom egy elektront, annál kevesebb energiát kell annak eltávolítására fordítani. Természetes körülmények között az ilyen energia forrása elsősorban a fűtés, de plazmát más módon is lehet nyerni.

A plazma orvosbiológiai hatásai

A célszövetekre gyakorolt specifikus hatások a használt plazma típusától, dózisától, áramlási sebességétől, nyomásától, expozíciós idejétől (az eszköz módosításával befolyásolható paraméterek) és magának a szövetnek a jellemzőitől függenek.

El kell azonban mondani, hogy az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kapott a hideg alacsony hőmérsékletű plazma (35–40 o C) technológiája, amellyel az élő szövetek károsítása nélkül lehet terápiás hatást elérni.

Ezenkívül azt találták, hogy a sebek hideg, alacsony hőmérsékletű plazmával történő kezelése felgyorsítja a gyógyulásukat. A folyóiratban nemrég megjelent munkák kimutatták, hogy az ilyen plazma serkenti a keratinociták proliferációját és differenciálódását azáltal, hogy aktiválja a β-catenin jelátviteli útvonalat, és gátolja az E-cadherint, amely a sejtnövekedés kontaktgátlásáért felelős. Azokban az egerekben, amelyek sebeit alacsony hőmérsékletű plazmával kezelték, 15 nap elteltével szinte teljesen helyreállt az epidermisz és az izomszövet, valamint a kollagénrostok nagy sűrűsége, míg a természetes úton gyógyuló sebeknél ezek a folyamatok sokkal lassabbak voltak.

lassú sebgyógyulás

A bal oldali seb természetesen gyógyult, a jobb oldali sebet hideg alacsony hőmérsékletű plazmával kezeltük naponta 3 alkalommal 5 percig 2 héten keresztül.

A legújabb tanulmányok azt is megállapították, hogy a hideg plazma átmenetileg csökkenti a stratum corneum barrier funkcióját, és növeli a bőr áteresztőképességét a gyógyszerekkel és kozmetikumokkal szemben. Feltételezhető, hogy ez a lipid kettős rétegek plazma hatására bekövetkező átstrukturálódásának és ideiglenes csatornák kialakulásának köszönhető, amelyek megkönnyítik a különböző anyagok áthaladását.

  1. Stratum corneum
  2. Intercelluláris lipidek
  3. Hidrofil csoport
  4. Hidrofób csoport
  5. Plazmakezelés előtt
  6. Plazma expozíció után
  7. Visszatérés az eredeti állapotba

Azt is kimutatták, hogy a plazma bőrrel való érintkezésekor létrejövő pulzáló elektromos mezők képesek megváltoztatni a sejtmembránok elektromos töltését, és pórusokat képeznek, amelyeken keresztül különböző hatóanyagok juthatnak be a sejtbe. Ezt a jelenséget elektroporációnak nevezik.

Ezenkívül a plazma befolyásolja a véralvadást, az immunrendszert, valamint a rákos sejtek proliferációját és apoptózisát [10].

Plazma módszerek a kozmetológiában

A plazmatechnológiák korszakának kezdete a kozmetológiában a plazma hőhatásaihoz kapcsolódik. Így a plazmafiatalítási módszerek a szövetek szabályozott hőkárosodásán alapulnak a regenerációs folyamatok beindítása és a szövetek „megújulása" érdekében. Ez az alapelv a hardveres megfiatalítás egyéb módszerei közül a fő, azonban a plazma használatának megvannak a maga sajátosságai.

Plazma bőrregeneráció

A plazmafiatalítás úttörője a plazma bőrregeneráció technológiája, amely 2006-ban jelent meg. A nitrogén plazmaképző gázként történő felhasználását javasolták - egy inert gáz, amely képes kiszorítani az oxidációhoz és égéshez szükséges oxigént a bőr felületéről. bőrre, és ezáltal minimalizálja az égési sérülések és a hegek kialakulásának kockázatát.

A készülék markolatában ultra-nagyfrekvenciás elektromos áram hatására nitrogénmolekulák ionizálódnak és plazma képződik, amely érintésmentesen, ezredmásodperces impulzusok formájában kerül a bőrbe (ez a nem- kontaktkezelési módszer lehetővé teszi a bőr gyors lehűlését, és kiküszöböli az égési sérülések kockázatát a készülék részeiből). Vagyis lényegében a plazma az elektromos energia „hordozója".

Amint a plazma eléri a bőrt, energiája gyorsan eloszlik a felületen, és gradiens melegítést biztosít a bőrben – először az epidermiszben, majd (a felhasznált energiaszinttől függően) a dermisben, visszafordíthatatlan hőkárosodások felületi zónáját képezve. mélyebb termikus módosulási zóna.

plazma lifting a kozmetológiában
  1. Impulzus energia
  2. Hőmódosító zóna (piros)
  3. Hőkárosodási zóna (rózsaszín)

A termikus hatás mélységét és területét az energiabeállítás és a hegyfolt mérete határozza meg, amely növelhető vagy csökkenthető, ha a hegyet közelebb vagy távolabb helyezzük a bőr felszínétől. Így az alacsony energiájú impulzusok (körülbelül 1 J) csak az epidermiszt érintik, míg a nagy energiájú (3-4 J) impulzusok felmelegítik a dermist (mélysége eléri az 500-600 µm-t).

Fontos, hogy a lézerekkel ellentétben a plazma nem igényli a kromoforok jelenlétét a bőrben, így a szövetek felmelegedése egyenletesen, „robbanékony" szöveti párologtatás nélkül történik. A régi sérült hámréteg „biológiai védőkötésként" szolgál az alatta lévő sejtek számára, és a helyén marad, amíg új nem keletkezik, majd fokozatosan lehámlik. Ezenkívül lehetővé teszi bármilyen fototípusú bőr kezelését, és csökkenti az olyan mellékhatások kockázatát, mint a hegek, fertőzések és depigmentáció. Még nagy energiájú kezelések esetén is gyorsan megtörténik a neoepithelializáció, és általában a beavatkozást követő 5-7 napon belül befejeződik.

A dermális rétegben lezajló folyamatok hosszabb ideig tartanak. Közvetlenül a kezelés után megfigyelhető a kollagénrostok összehúzódása (azokon a területeken, ahol a melegítési hőmérséklet meghaladta a 60 o C-ot) és a hősokkra adott reakciókat, majd a sérült struktúrák fokozatos pusztulása és a neokollagenezis és neoelasztogenezis aktiválása következik be. A bőr remodelling folyamatai a kezelés után legalább 3 hónapig folytatódnak.

plazma lifting előtt és után
  1. Előtt
  2. Után
  3. 4. nap

Frakcionált mikroplazma RF technológia

Egy másik lehetőség a plazma speciális tulajdonságainak öregedésgátló eljárásokban való felhasználására a frakcionált mikroplazma RF technológia, amely 2010-ben jelent meg.

A manipulátor speciális hegyein (mozgatható görgők vagy lapos rögzített rögzítések formájában) sok tűelektróda (spicula) található. Amikor néhány mikrométerre közeledik a bőr felszínéhez, az elektródákon áthaladó erős elektromos rádiófrekvenciás kisülés plazmavillanásokat (nagy sűrűségű mikroplazma-kisüléseket) hoz létre.

Ezek a villanások „átszúrják" az epidermiszt és a dermis felső rétegeit, mikrocsatornákat képezve, amelyeket egy termikus károsodás zóna vesz körül. A henger további forgásával (vagy egy álló fúvókával történő nyomással) a tüskék ezekbe az ablációs területekbe préselődnek, további mechanikai hatást gyakorolva rájuk.

A léziók mélységét és méretét az impulzusok energiája és időtartama is meghatározza (a malacok bőrén végzett vizsgálatok szerint az ablációs kutak mélysége elérheti az 50-200 µm mélységet és a 80-200 µm átmérőt, valamint a koaguláció zóna további 100-200 µm-re kiterjedhet körülöttük). A hámképződés 3-4 nap alatt befejeződik, a bőrremodelling folyamatai akár 6 hónapig tartanak.

A frakcionált mikroplazma RF kezelés az életkorral összefüggő elváltozások (ráncok, megereszkedett bőr stb. ) korrekciójára, valamint a bőrtónus kiegyenlítésére és a hegek csökkentésére javasolt. Ezenkívül az eljárások sebessége (átlagosan 10 perc az arcon 5 áthaladáshoz) lehetővé teszi a görgők használatát nagy bőrfelületek, például a has kezelésére.

mi az a plazmaterápia

A plazmaterápia vagy a PRP terápia egy innovatív megoldás a szépség és a fiatalság számára. A tudósok olyan módszert dolgoztak ki, amely a páciens saját vérplazmáját használja fel a bőr megjelenésének és egészségének javítására. Tehát az esztétikai orvoslás egyik legtermészetesebb technológiájának tekinthető.

A PRP terápia lényege: a plazma hatásmechanizmusa

a plazmaterápia lényege

Plazmaterápia - mi ez az eljárás? Az ötlet az, hogy a páciens vérét először egy vénából veszik, majd egy centrifugába helyezik – ott a plazmát elválasztják a vörösvértestektől és a leukocitáktól. Ezután olyan területekre fecskendezik be, amelyek valamilyen módon fiatalításra vagy javításra szorulnak. Az ilyen injekcióknak köszönhetően serkentik a kollagén és elasztin termeléséért felelős saját fibroblasztok (kötőszöveti sejtek) munkáját.

Miért olyan hatékony ez? Az a tény, hogy a vérplazma nemcsak vitaminokat és fehérjéket tartalmaz, hanem magas vérlemezkék koncentrációt is tartalmaz, amelyek aktiválják a szervezet anyagcsere-folyamatait.

Kiderült, hogy a PRP terápia kettős hatású: a páciens saját erőforrásainak köszönhetően felgyorsul a sejtmegújulás folyamata, és a mikrotűk a szövetek regenerálódását is serkentik.

Ezenkívül néha hialuronsavat, a testtel rokon anyagot adnak a plazmához. Ez lehetővé teszi a bőr még alaposabb hidratálását.

A plazma gyógyító tulajdonságai univerzális eszközzé teszik a friss és virágzó megjelenésért folytatott harcban. Működésének elve valójában az önfiatalítás belülről.

Egy ilyen eljárástól a következő hatások várhatók:

  • Javított arcszín;
  • A bőr rugalmassága és hidratáltsága nő;
  • A pigmentfoltok eltűnnek vagy kevésbé észrevehetőek lesznek;
  • Az arc oválisa feszesebb lesz;
  • A faggyúmirigyek működése normalizálódik;
  • A hegek, hegek és a pattanások utáni akne kevésbé észrevehetőek lesznek.
  • A plazmaterápia a különböző peelingek utáni bőrregenerációt is felgyorsítja, és általában más kozmetikai eljárásokkal kombinálják.

A PRP terápia indikációi és ellenjavallatai

a plazmaterápia indikációi és ellenjavallatai

Mi a plazmaterápia a kozmetológiában? Nézzük meg közelebbről a sokrétű képességeit.

Javallatok aplazmaterápia:

  • Kifejezés és öregségi ráncok;
  • Pigmentáció túlzott barnulás után;
  • Száraz és érzékeny bőr;
  • Fokozott zsíros bőr;
  • Az arc oválisának „megereszkedése";
  • Laza bőr a testen.

A PRP terápiát nem csak arcfiatalításra, hanem a test különböző területeinek korrekciójára is alkalmazzák - például a has, a mell, a csípő és a fenék feszesítő hatására. Emellett a saját vérplazmáját az intim plazmafiatalításra is használják, mivel megoldja az esztétikai problémákat és megszünteti a túlzott szárazságot ezen a kényes területen.

A plazmaterápia ellenjavallatai:

  • Krónikus betegségek súlyosbodása;
  • Gyulladásos folyamatok az injekció beadásának helyén;
  • A plazmaterápia komoly orvosi eljárás, amelyet csak speciális végzettséggel rendelkező orvos végezhet. Ezért fontos, hogy gondosan válasszon szakembert.

Az eljárás előkészítése

Fontos, hogy a PRP terápiás ülést teljes felelősséggel közelítsd meg. Körülbelül egy héttel azelőtt forduljon orvoshoz, aki előírja a szükséges vizsgálatokat az ellenjavallatok kizárása és a lehetséges szövődmények elkerülése érdekében.

Mit kell tenni az eljárás előtt?

  • Vegyen általános és biokémiai vérvizsgálatot;
  • Végezzen HIV- és hepatitis-tesztet;
  • Egy héttel a plazmaterápia előtt kerülje a hámlást;
  • Kerülje az alkoholfogyasztást és a dohányzást 7 napig;
  • Egy hétig hagyja abba a gyógyszerek szedését;
  • Ne együnk túl sokat az edzés előtt – jobb, ha néhány órával előtte falatozunk.

Az eljárás biztonságossága és az, hogy a páciens mennyire lesz elégedett a végeredménnyel, az ezen ajánlások betartásától függ.

Plazmaterápia technika

Egy plazmaterápia körülbelül ugyanannyi ideig tart, mint a többi injekciós kozmetikai kezelés. Több szakaszból áll:

  • A páciens arcát megtisztítják a kozmetikumoktól és egyéb szennyeződésektől.
  • A fájdalom csökkentése érdekében érzéstelenítő krémet alkalmaznak a korrekciós területekre.
  • A páciens vénájából vért vesznek, és a csövet azonnal centrifugába helyezik.
  • 10-15 perces centrifugálás után a plazmát elválasztják a vértömeg többi részétől.
  • Vékony, alacsony traumás tűk segítségével plazmát fecskendeznek a páciens bőre alá.
  • A végeredmény átlagosan két hét múlva értékelhető, amikor a bőr teljesen helyreáll.

Az, hogy mennyire lesz észrevehető, a beteg bőrének korától és állapotától függ. Például a lányok 30 évesen szinte biztosan jelentős különbséget fognak látni, de 60 évesen nem kell lenyűgöző hatásra számítani, bár a bőr minősége és turgora mindenképpen javulni fog.

Rehabilitációs időszak

A plazmaterápia hatásának teljes élvezetéhez fontos, hogy az ülés után legalább néhány napig kövesse az egyszerű ajánlásokat.

  • Kerülje a dekorkozmetikumokat, mivel az arc felesleges manipulálása gyulladásos folyamatokat okozhat;
  • Ne érintse meg, dörzsölje vagy karcolja meg a korrekciós területeket;
  • Tisztítsa meg bőrét enyhe, karcoló részecskék vagy alkoholmentes termékekkel;
  • Használjon magas védőfaktorú fényvédőt, és kerülje a közvetlen napfényt;
  • Kerülje az alkoholfogyasztást és a gyógyszerek szedését néhány napig, hogy ne zavarja a helyreállítási folyamatokat;
  • 2 hétig tartózkodjon a szauna, szolárium és medence látogatásától.

Alternatív eljárások

Egyes betegek radikális megfiatalodást várnak a PRP-terápiától, és ha az eredmények nem tűnnek kellően markánsnak, alternatív technikákhoz fordulhatnak.

Mezoterápia. Ez az egészséges vitaminkoktélok bőr alá vagy fejbőrbe juttatása. Az arcmezoterápia alacsony fájdalomszintje miatt népszerű.

Kontúr műanyag. A megjelenés korrekciója töltőanyagokkal az egyik legdivatosabb eljárás. Az arckontúrozás gyors eredményt ad.

Botulinum terápia. A botulinum toxin injekciók gyorsan kisimítják a ráncokat, de néhány hónap múlva „visszatérnek".

Hardver technikák. Napjainkban népszerűek a nem invazív szépség-helyreállítási módszerek – például a lézer használata. A lényeg az, hogy a legbiztonságosabbat válasszuk.

Menetelemelés. A cérnákkal való fiatalítás hatékonyságát tekintve felveheti a versenyt a plasztikai sebészettel. Ha pedig jó minőségű anyagokat választasz, az fiziológiás is lesz, mert a legtöbb modern cérna felszívódó.

Következtetés

Növekszik az érdeklődés a plazmatechnológiák iránt – ezt igazolja az elmúlt években a piacon megjelent nagyszámú készülék is. A plazmafiatalítás kíméletesebb hatást biztosít, mint az ablatív lézerek, de kevesebb mellékhatással jár, és egyre jobban ellenőrizhető. További előny a plazma használata a sötét bőr fototípusok kezelésére.

Emellett megjelentek olyan kozmetikai eszközök, amelyek hideg, alacsony hőmérsékletű plazmát generálnak, ami jelentősen kibővíti a plazmatechnológiák alkalmazási lehetőségeit, és népszerűségük növekedésére utal a jövőben.